To je sve fejk

Ne znam da li ti imaš glasove u glavi, ali ja ih imam za izvoz. Ako nekom trebaju, šaljem brzom poštom. I to nije nešto zbog čega bi trebalo ići psihijatru (tešim se), već nešto što mnogi imaju, samo što smo ih neki svesni, a neki i ne baš. To je zapravo način na koji razmišljam. Neki vide slike kada razmišljaju, neki čuju reči. Neki mogu oba. Ja isključivo slušam te glasove. (Jedan mi baš

Čitaj dalje »

Projekat zvani Novogodišnje odluke

Kao i svake Nove godine, svi novogodišnji planovi propadnu već nakon nekoliko nedelja. I, šta ćemo sad!? Prošle nedelje, dok je još uvek trajao raspust, seo sam da napravim plan za celo polugodište; nisam pravio plan vezan za školski program, već sam napravio plan kako ću provoditi vreme kad nisam školi, i naravno ništa od toga nisam ispunio. Problem sa tim novogodišnjim odlukama, ili bilo kakvim drugim odlukama koje iziskuju neke promene ličnosti, uvođenje novih

Čitaj dalje »

Punim četrdeset! Idi begaj!

Kada se godina završava šesticom znači da se broj mojih godina završava nulom. Nula znači početak nečega. Početak nove decenije ili kako Jung kaže, početak novog života. Čudno zvuči to ČETRDESET. Hej! Punim ČETRDESET. Idi begaj! U glavi se još uvek osećam kao da imam dvadeset. Kada sam zapravo imao dvadeset, na likove koji imaju četrdeset sam gledao kao na „neke tamo matorce“ čije je vreme prošlo, što zapravo i jesmo; za nekog ko ima

Čitaj dalje »

Ni po babi ni po Golijatu

Možda Jožef K. nije znao za šta je kriv, ali sam siguran da je bio bar za nešto kriv. A, mi? Mi smo krivi za sve. Prvo što sam uradio kada sam došao kući s posla, jeste da sam sipao rakiju. Petkom imam samo tri časa, dolazim kući nešto posle jedanaest. Na početku školske godine sam mislio da ću petkom moći da se bavim i drugim stvarima osim škole; npr. da pišem. Ali, ne i

Čitaj dalje »

Slika

Kad bi detinjstvo moglo da stane u jednu sliku, na toj slici bi morao biti crveno-beli plovak najlonom privezanim za vrh suve trske. Takvog nije bilo dva na tom delu kanala jer ga je mama čak iz Ukrajine donela kad je onomad vodila gimnazijalce iz Ruskog Krstura na ekskurziju. Plovak je plastičan i pun vazduha, pa ga samo veliki terpan može potopiti, neka druga riba ga tek može zaljuljati ili možda provozati. Na toj slici

Čitaj dalje »

Pametni telefoni i izgubljena umetnost dosade

Pokušavam da se setim života pre nego što sam imao telefon. Šta sam radio? Kako sam provodio vreme? Davno su bile devedesete, jer već 2000. sam dobio svoj prvi telefon. Nokiu 3310. Moji su bili prodali kuću, i odvojili su deo tih para da mi kupe, tada, skupoceni telefon. Njime sam mogao da telefoniram (ko bi rekao), da šaljem SMS poruke, i da na njemu igram dve igrice; zmiju i neki svemirski brod koji je

Čitaj dalje »

Odbacio sam sve ideje o uspehu – i konačno počeo da živim svoj san

Jedna od stvari koja mi je najteže u životu pala jeste da glasno, jasno kažem NE. Ali, ne samo ono „ne“ kada mi nadređeni naredi da uradim nešto što nije u opisu mog posla, ili kad mi Nataša trepne da joj kupim nešto, već i ono NE koje podrazumeva odstranjivanje svih šumova i prepreka koje me sputavaju u nameri i u gorućoj želji da ispunim svoj dečački san da postanem pisac, a ne da budem

Čitaj dalje »

Škola više nije mesto za učitelje

Opis radnog mesta – tvoje je da uradiš sve što umeš za dobrobit druge strane, a zadatak druge strane je da uradi sve što ume da sabotira tvoj rad. Tako otprilike izgleda posao učitelja u 21. veku. Nema više poštovanja. Svi tvoj posao znaju bolje od tebe, pa i sami učenici. Svi su ti šefovi; deca su ti šefovi, njihovi roditelji su ti šefovi, i šefovi su ti šefovi. Sve moraš da ih slušaš, iako

Čitaj dalje »

Ko sam ja da se tu sad trpam?

Dugo već imam potrebu da nešto napišem, ali odlažem. Kad bi me neko pitao, šta to odlažem i zašto, ne bih umeo da odgovorim. Pretpostavljam da se plašim da kažem bilo šta povodom ove celokupne situacije, jer ko sam ja da se tu sad trpam? Ko sam to ja? Da. To je, valjda, pravo pitanje. Ova platforma nosi moje ime i prezime, ovde sam uglavnom pisao o sebi i svojim nekim mislima, pa sam onda

Čitaj dalje »

Ja nisam odgovoran za tuđe odluke

Kada sam postao učitelj, i kada sam postao roditelj, i kada sam svojevoljno odlučio da na internetu delim savete o ishrani, u svim tim ulogama sam doživljavao sebe kao odgovornog za tuđe postupke. Moj zadatak je bio da usmerim nekog na donošenje ispravne odluke; odluke iz koje će ili pojedinac lično, ili čitava grupa ljudi imati korist. Svaki put kada bi neko doneo pogrešnu odluku osećao bih se poraženim. Mislio sam šta je to trebalo

Čitaj dalje »